| Part Number | SMBJ85A-E3 52 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 556050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 85V 600W 2-Pin SMB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ85A-E3 52 |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ85A-E3 52 |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | SMB |
| Maximum Clamping Voltage | 137 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Test Current | 1 |
| Maximum Peak Pulse Current | 4.4 A |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 |
| MSL Level | 1 |
| Minimum Breakdown Voltage | 94.4 V |
| ESD Protection | No |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Pin Count | 2 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 85 V |
| Product Dimensions | 4.7 x 3.8 mm |
| Configuration | Single |
| Package | 2SMB |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ85A-E3 52 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 77.8V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE91CAHE3 54.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Dual Common Anode Uni-Directional 13V 40W 3-Pin SOT-3 T R Download PDF datasheet for MMBZ16VALT1G.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 160V 1.5KW 2-Pin DO-214AB Download PDF datasheet for SMCJ160CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30.8V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE36CA-E3 54.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 5.8V 1.5KW 2-Pin DO-201 T R Download PDF datasheet for 1.5KE6V8CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 7V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ7.0A-E3 57T.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ12A-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 10V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ10CA-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 5.8V 250W 2-Pin DO-220AA Plastic T R Download PDF datasheet for TPSMP6.8AHM3 84A.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 33.3V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SM15T39CA.pdf |